V řadě médií jste již pravděpodobně zaznamenali informaci týkající se změn ve vydávání občanských průkazů, které loni schválili poslanci v rámci novely zákona o občanských průkazech. Jaké konkrétní změny od 1. července letošního roku nastaly a jaké výhody pro občana České republiky přináší? Tyto otázky se pokusíme uceleně zodpovědět v několika následujících odstavcích.
Pokud jste se podívali na přední stranu svého občanského průkazu a zjistili jste, že je – maximálně – 6 měsíců před koncem platnosti, můžete požádat o jeho bezplatnou výměnu. Průkazy bez čipu vydané před 1. červencem letošního roku, kterým v nejbližších měsících nekončí platnost, zůstávají platné i nadále – nedochází tedy k žádné povinné, hromadné výměně občanek. Žádáte-li o výměnu svého občanského průkazu z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti, pak je výměna průkazu zpoplatněna částkou 200 korun.
Od července 2018 jsou vydávány občanské průkazy pouze se strojově čitelnými údaji a nově, všechny, s kontaktním elektronickým čipem. Výjimku tvoří občanské průkazy bez strojově čitelných údajů, které se vydávají jako dočasné s dobou platnosti 1 - 6 měsíců (např. v případech, kdy nebylo možné vydat občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, neboť došlo k technické závadě na daném zařízení, ke katastrofě nebo jiné mimořádné události, případně občan potřebuje občanský průkaz v souvislosti s výkonem volebního práva). Zatímco do letošního léta bylo vydání občanky i s čipem dobrovolné a záleželo tak na zájmu konkrétního držitele průkazu – za což si musel připlatit 500 Kč – nově budou elektronickým čipem opatřeny všechny občanské průkazy, navíc již bezplatně. Počet zájemců byl dříve poměrně nízký, což bylo zapříčiněno tím, že jim takový „e-průkaz“ nebyl v online světě reálně užitečný, sloužil spíše jako čipová karta k elektronickému podepisování, navíc bez potřebné certifikace. Každý občanský průkaz vydaný po 1. červenci 2018 tedy čip již automaticky obsahuje, avšak záleží na samotném držiteli průkazu, zda si jej aktivuje a bude jej využívat k (elektronickému) prokazování totožnosti v online prostředí. K aktivaci bude nutné zadat 4-10místný identifikační osobní kód (lze přirovnat k PINu SIM karty Vašeho mobilního telefonu) a deblokační osobní kód (obdoba PUKu SIM karty). Čip si můžete aktivovat přímo při převzetí nového občanského průkazu či kdykoliv jindy na kterémkoliv úřadě, jenž má pracoviště pro výdej osobních dokladů. Aktivací elektronických funkcí občanského průkazu Vám nevzniká žádná povinnost tyto funkce využívat – míra využívání bude záležet vyloženě na Vás. Čip je zabudován i v občanských průkazech určených osobám mladším 15 let, aktivace elektronických funkcí čipu je ale možná až po dovršení 15 let věku. Kód se čtyřmi až deseti číslicemi je nutné, za účelem bezpečnějšího ověření totožnosti při osobním jednání s úřady, sdělit při převzetí nového občanského průkazu vždy, tedy i v případě, kdy nebudete mít o aktivaci čipu zájem.
Elektronický občanský průkaz je v zásadě možné vnímat jako začátek dlouho ohlašované a očekávané digitalizace v Česku. Novinka mění možnosti a usnadňuje komunikaci občana s úřady. Díky eObčance můžete bezpečně využívat dostupné online služby veřejné správy prostřednictvím Portálu veřejné správy (www.gov.cz), kde naleznete seznam všech úřadů a konkrétních služeb, které budou postupem času narůstat. S eObčankou si aktuálně můžete např. zajistit potvrzení o bezdlužnosti, výpis z rejstříku trestů, zobrazit si informace o vyplacené nemocenské, potvrzení o bezdlužnosti na důchodovém pojistném, informativní výpočet starobního důchodu či výši pobíraného důchodu, v rámci eReceptu naleznete informace o tom, jaké léky a kdy Vám lékař elektronicky předepsal; zároveň je možné eObčanku používat pro podepisování elektronických dokumentů. Využívání eObčanky s čipem je však podmíněno pořízením čtečky čipových karet, kterou připojíte k počítači (většinou prostřednictvím USB konektoru), tabletu nebo mobilnímu telefonu (bezdrátově přes bluetooth) a vložíte do ní svůj občanský průkaz. Ceny čteček se pohybují v řádech několika stovek korun, pořídit se ale dají i s cenou pod 200 Kč, a to např. na eBay či v čínských eshopech. Základní myšlenka eObčanky – tedy fakt, že nebudeme muset docházet na úřady a čekat v nekonečných frontách, neboť vše vyřídíme z pohodlí domova – je zatím jen v prvopočátcích, úplné naplnění její podstaty je spíše otázkou budoucnosti. Na Portálu veřejné správy spustilo Ministerstvo vnitra začátkem července Portál občana, který momentálně nabízí 37 elektronických služeb, přičemž další budou přibývat.
Jak již bylo řečeno výše, změny platí od 1. července letošního roku. Od 1. listopadu navíc Ministerstvo vnitra rozšířilo aplikaci eObčanka, kterou nyní mohou využívat i uživatelé jiných operačních systémů (Linux, macOS) nežli doposud pouze MS Windows. Navíc si tuto aplikaci mohou nově stáhnout i uživatelé mobilních zařízení s Androidem, a to prostřednictvím Google Play. Majitelé mobilních zařízení značky Apple si budou muset ještě pár týdnů počkat, než bude možné aplikaci získat v AppStore.
Lhůta pro vydání občanského průkazu zůstává 30 dnů (v tomto případě bude výměna provedena bezplatně), za poplatek je však možné zažádat o vydání občanského průkazu v kratší lhůtě, a to nově do 24 hodin či do 5 pracovních dnů.
O výměnu občanského průkazu požádáte u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností či u Ministerstva vnitra (u MV je to možné pouze u vydávání průkazů v kratší lhůtě, tj. 24 hodin a 5 pracovních dnů, nikoli v případě lhůty do 30 dnů). V případě bleskového vyhotovení občanského průkazu do 24 hodin lze tento převzít pouze u Ministerstva vnitra. U vydání občanského průkazu do 5 pracovních dnů je možné si jej převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností v místě podání žádosti či u Ministerstva vnitra. Ve standardní, bezplatné, lhůtě do 30 dnů pak u obecního úřadu obce s rozšířenou působností v místě podání žádosti nebo u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který si občan uvede do žádosti za správní poplatek 100 Kč. Občanský průkaz v tomto případě nelze převzít u Ministerstva vnitra (MV) a ani, jak bylo řečeno výše, o něj u MV požádat.
(převzato z webu mvcr.cz):
I) Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne:
občanům mladším 15 let:
II) Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve lhůtě do 5 pracovních dnů:
občanům mladším 15 let:
Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem z důvodu zápisu titulu nebo vědecké hodnosti anebo jeho vydání z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu - 200 Kč