Obsah
Učili jsme se, jak zvládat krizové situace v obcích našeho mikroregionu
Učili jsme se, jak zvládat krizové situace v obcích našeho mikroregionu
Krizové řízení je jednou z oblastí, kterou se zabývá každá obec. Možná si řeknete, co vlastně je a co to znamená pro vás jako pro občana? Zjednodušeně řečeno se jedná o řešení nenadálých situací, které mohou v obci nastat a obec (starosta, zaměstnanci obce a obecních úřadů, krizový štáb) na ně musí reagovat. Patří zde například povodně, sněhová kalamita, plošné výpadky energií, zásobování vodou
a mnohé další.
Jak správně řešit takové krizové situace v obci, to bylo předmětem projektu s názvem „Společná odborná příprava orgánů krizového řízení mikroregionu Hlučínska-západ“, který se konal ve dnech 16. a 30 dubna v Obecním domě v Rohově. Akce, které se zúčastnili nejen zástupci všech členských obcí mikroregionu, ale také členové jednotek SDH, členové krizového štábu a bezpečnostní rady ORP Kravaře. Po odborné stránce projekt zajistila Vysoká škola báňská – TU Ostrava, konkrétně fakulta bezpečnostního inženýrství pod vedením doc. Ing. Viléma Adamce, Ph.D. a Ing. Petra Berglowiece. Dále naše pozvání přijali a také se aktivně zapojili tajemníci krizových štábů z ORP Opavy a ORP Hlučína a zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v čele s plk. Ing. Antonínem Krömerem. Opomenout nemůžeme ani účast Ing. Tomáše Zubera, tajemníka Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje.
Projekt byl rozdělen do dvou částí, a sice na část teoretickou, v níž se všichni přítomni seznámili s obecnými postupy, jak různé krizové situace řešit, ale také například s čím jim mohou pomoci záchranné složky v čele s hasičským záchranným sborem, a jak se na ně obracet. Pro některé byly tyto informace opakováním, pro jiné byly zcela nové. Zde je potřeba zmínit, že představitelé obcí i jednotek sborů dobrovolných hasičů mají povinnost pravidelně se v krizovém řízení vzdělávat.
Po teorii následovala praktická zkouška řešení krizové situace. Ta probíhala tak, jako by se jednalo o skutečnost. Došlo proto k vyhlášení krizového stavu, svolání krizových štábů a ty byly následně postaveny před problémový stav, na který měly nalézt řešení. Průběžně jim byly zasílány také dotazy na to, jak aktuálně postupují. Předmětem praktického cvičení bylo potýkání se s následky sněhové kalamity – to znamená zajištění sjízdnosti komunikací, zásobování či zajištění lékařské péče. Pomyslnou „třešničku na dortu“ tvořilo ohrožení rozsáhlejším výpadkem dodávek elektrické energie, ke kterému ovšem nakonec nedošlo. Možná si říkáte, proč zrovna sněhová kalamita? Jednoduše proto, že je to situace, která se v našich podmínkách poměrně často opakuje a v naprosté většině případů postihuje více než jednu či dvě obce.
Co jsme se naučili a jak to celé dopadlo? Obce a krizové štáby uvedly nově nabyté teoretické znalosti do praxe, ověřily si možnosti vzájemné spolupráce, a tak můžeme říci, že na případnou sněhovou kalamitu pro nadcházející zimy jsme připraveni a věříme, že si s ní poradíme stejně úspěšně a se stejným nasazením jako v rámci tohoto projektu.
Projekt společná příprava orgánů krizového řízení mikroregionu Hlučínska-západ byl ojedinělým nejen v rámci Moravskoslezského kraje, co do množství zapojených obcí, ale také dalších zúčastněných složek – v mikroregionu Hlučínska-západ tak jsme v oblasti krizového řízení na špici. A jelikož se v tomto směru jednalo o pilotní projekt, do budoucna plánujeme další aktivity nejen pro zástupce obcí, ale také širokou veřejnost. Věříme, že krizové řízení se bude i nadále těšit široké podpoře a naše záměry se podaří zrealizovat.
Reportáž o projektu "Společná odborná příprava orgánů krizového řízení obcí mikroregionu Hlučínska-západ v internetové televizi Hlučínsko.tv
Příloha
Poslední aktualizace: 11. 5. 2019 17:45