Obsah
Mikroregion Hlučínsko-západ se zajímá o možnosti, jak rozšířit nabídku sociálních služeb
Mikroregion Hlučínsko-západ se zajímá o možnosti, jak rozšířit nabídku sociálních služeb
Dalo by se říci, že již několik posledních let se, ať už jednotlivé obce samostatně nebo společně například v rámci mikroregionu, snaží hledat způsoby, jak rozšířit nabídku sociálních služeb v našem okolí, a to nejen zvýšením počtu poskytovatelů sociálních služeb, ale také podporou neformálních skupin a spolků. Je to ovšem běh na dlouhou trať, to všichni víme.
Dlouhodobým cílem v České republice je přechod od institucionální péče (umístění těch, kteří potřebují péči ve velkých zařízeních) k péči domácí či komunitní (tedy v přirozeném prostředí). Zde hrají důležitou roli obec, rodina, přátelé ale také různé spolky či svépomocné skupiny – tedy ona komunita. Pečování o naše blízké v rodinném prostředí je (a doufejme, že i nadále bude) pro nás typické, stejně jako široká základna spolků a sdružení. Spolky totiž hrají důležitou roli v aktivizaci a trávení volného času lidí všeho věku.
Když si toto všechno promítneme – nabízí se pro nás komunitní péče jako téměř ideální, protože umožňuje zapojení jak rodin, tak právě spolků. Zástupcům našeho mikroregionu se v závěru dubna tohoto roku naskytla možnost načerpat nové zkušenosti z provozu jednoho takového komunitního centra, které je poskytovatelem sociálních služeb, zázemím pro zájmové skupiny, kulturním centrem a nabízí celou řadu dalších aktivit. V rámci takzvaného sdílení dobré praxe k nám (akci hostil Obecní dům v Rohově) zavítala ředitelka Mezigeneneračního a dobrovolnického centra TOTEM, z. s. paní Bc. Vlasta Faiferlíková, a to až z daleké Plzně. To vše jen proto, aby se s námi podělila o cestu, kterou za 20 let své existence s TOTEM, z. s. absolvovali. A že je to dlouhá doba a počátky nebyly vůbec jednoduché – to je asi to nejdůležitější poselství, které si můžeme odnést. Dnes je TOTEM, z. s. ovšem významnou a nedílnou součástí poskytovatelů sociálních služeb v Plzni a přilehlém okolí. Zároveň nám byl SOUSEDÉ plus®, který má mezinárodní přesah a svůj původ v Rakousku. Jedná se o tzv. dobrovolnický projekt, ve kterém hraje hlavní roli sousedská výpomoc a jeho hlavním cílem je umožnit co nejdéle setrvat lidem potřebujícím péči, žít ve svém přirozeném prostředí. Platidlem je zde hodina – například soused vám za hodinu poseká trávník a vy jej budete doučovat cizí jazyk nebo cokoliv jiného. I u nás je dobrým zvykem si mezi sousedy pomáhat. Toto je jedna z forem, kterou bychom mohli do budoucna rozvinout.
Možná vás napadá otázka – proč tohle všechno? Odpověď se sama nabízí – mnohé obce již nyní mají prostory či dokonce záměry na vybudování zařízení obdobného typu a rádi se tak dozví a poučí zejména o počátečních úskalích a záležitostech souvisejících s běžným provozem a také financováním. K tomu byly směřovány také dotazy zúčastněných. I když s velkou pravděpodobností nemá žádná z našich obcí ambice vybudovat tak velké centrum, jakým je TOTEM, z.s. v Plzni, inspiraci nám to jistě přineslo
a věřme, že ji v budoucnu náležitě využijeme. Navíc nyní víme, kam se případně obrátit o radu či pomoc.
Závěrem bychom chtěli poděkovat starostovi obce Rohov a všem zaměstnancům obecního úřadu za poskytnutí prostor a perfektní zajištěním celé akce. Naše velké poděkování patří samozřejmě také paní ředitelce TOTEM, z. s. Bc. Vlastě Faiferlíkové, že k nám zavítala a podělila se o své zkušenosti. Děkujeme!
Pro zájemce – více o TOTEM, z. s. Plzeň naleznete na internetových stránkách: http://www.totemplzen.cz.
Příloha
Poslední aktualizace: 9. 5. 2019 19:21