Obsah
Inspirujeme se v sociálních službách
Inspirujeme se v sociálních službách
Sociální služby, poskytování nebo zajištění sociálních služeb, ať už sobě nebo našim blízkým, se dříve či později dotkne nás všech, proto se mu snažíme věnovat a nabídnout možnosti – především pak nové přístupy tak, aby byla tato péče co možná nejlepší, protože, co si budeme nalhávat – i my bychom chtěli (a chceme), aby o nás bylo postaráno, jak nejlépe to bude možné – tím nejlepším způsobem.
Počátkem dubna se nám naskytla možnost, a to díky pozvání Ing. Pavly Kasášové (koordinátorky projektu MPSV – Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň pro Moravskoslezský kraj) zúčastnit se akce pod názvem „Kulatý stůl na téma péče o seniory s demencí“ Tohoto pozvání jsme s radostí a očekáváním využili. Akce se konala v prostorách Domova Slunečnice, p. o. v Ostravě, záštitu nad ní převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pan Jiří Navrátil, MBA.
I když byla určena především poskytovatelům sociálních služeb – zejména pak zaměstnancům domovů pro seniory a pracovníkům v přímé péči, zúčastnili se ji také zaměstnanci obcí a měst z celého Moravskoslezského kraje. Z nejbližšího okolí akci navštívili zaměstnanci obce Kobeřice a města Kravaře, samozřejmě zde nechyběl také ředitel Domova pro seniory sv. Hedviky v Kravařích, pan Ing. Petr Adamec. Z dalších městských úřadů zde zavítali například z Nového Jičína, Petřvaldu či Karviné. Hlavní skupinu ovšem, jak již bylo řečeno, tvořili poskytovatelé sociálních služeb v Moravskoslezském kraji.
Ústředním tématem byly nové modely a způsoby péče o seniory s důrazem na osoby s demencí. Akcí provázela PhDr. Eva Procházková, Ph.D., která seznámila přítomné s koncepcí modelu péče podle profesora Erwina Böhma, který je značně rozšířený v domovech pro seniory v Rakousku či Německu, ale pozvolna se začíná prosazovat také u nás. Přítomní mohli sdílet své zkušenosti, především však pokládat dotazy týkající se praktického nasazení tohoto modelu a toho, co to v praxi obnáší, jaké jsou nároky. Jedním ze zařízení, kde se rozhodli model prof. Böhma začlenit do dlouhodobé koncepce, je právě Domov Slunečnice v Ostravě. Pro zájemce – více o modelu prof. Erwina Böhma naleznete na adrese http://www.ebinbio.cz. Věříme, že nově získané poznatky budou v budoucnu využity také v zařízeních v našem nejbližším okolí.
Poslední aktualizace: 23. 4. 2019 10:07